top of page

ЧОМУ ЛЮДИ ОБИРАЮТЬ ВЕГАНСТВО?

Веганство шириться світом та залучає усе більше галузей діяльності. Тож що таке веганство? Які його основні ідеї? Чому люди стають веганками та веганами? Говоримо про це у нашій статті.

Всеукраїнська акція КТ «Відкрий очі» 2021 у Києві
Фото з Всеукраїнської акції КТ «Відкрий очі»

Веганство для багатьох — дивний та незрозумілий рух, який ось уже кілька років колихає суспільство. Веганки та вегани влаштовують акції протесту в урядових кварталах, рятують сільськогосподарських тварин прямо з вантажівок, в яких їх везуть на забій, подають клопотання про внесення змін до законодавства та закликають бізнеси переходити на рослинні аналоги тваринних продуктів. Веганський рух активізував інновації у різних сферах діяльності людини, але це й досі супроводжується суперечками на етичному, історичному, науковому та інших підґрунтях.


Попри нерозуміння та подекуди радикальний протест проти веганства, популярність цього руху зростає. Збільшується кількість рослинних альтернатив продуктам тваринного походження та підвищується попит на них, провідні косметичні організації відмовляються від тестування продукції на тваринах, з'являються етичні веганські лікарські препарати.

Зацікавленість веганством можна прослідкувати й за глобальними показниками статистики: у 2021 р. ринок веганських продуктів зріс на майже 10% порівняно з 2020 р. та був оцінений у $15.77 млрд.


Також зростання популярності руху прослідковується в актуалізації джерел, які допомагають дізнатися більше, зокрема, про рослинний раціон. Так, кількість реєстрацій на відомий місячний курс Veganuary у 2022 р. стала рекордною — понад 629 000 заявок (у 2021 р. — 582 000).


ЩО ТАКЕ ВЕГАНСТВО?

Прочитавши таке визначення, можна легко злякатися та почати уявляти веганство як культ, представники та представниці якого з метою, досі незрозумілою суспільству, відмовляються від майже усього звичного та... нормального.

Дівчина пестить врятовану вівцю, що зараз живе у притулку для врятованих тварин.
Ми любимо тварин. Тому ми не вбиваємо їх та не їмо.

Веганство — це рух, що базується лише на етичних переконаннях. Прибічники та прибічниці веганства відмовляються від споживання продуктів тваринного походження у їжу (м'ясо, молоко, яйця, желатин, мед, кармін та ін.), не купують речі, які містять матеріали тваринного походження, не відвідують зоопарки, океанаріуми, дельфінарії, виставки тварин тощо. Такі їхні дії — абсолютно свідомі та спрямовані на нівелювання будь-якої підтримки діяльності тваринництва та експлуатації тварин загалом.


Ми не визнаємо суспільної ілюзії гуманного вбивства тварин, вільного вигулу тварин на фермах, нормальності їхньої експлуатації задля задоволення наших звичок та реалізації бажань. Веганство визнає тварин як своїх: вони, як і люди, мають свої бажання, почуття, право на вільне життя.

Веганство — це відмова від експлуатації тварин наскільки це можливо. Воно передбачає фундаментальне ставлення до тварин як рівних і визнання їхнього права на життя та свободу від експлуатації.

Веганки та вегани — не агресивні представниці та представники секти веганства: ми — звичайні люди різного віку, з різними характерами, хобі, вподобаннями, стилями життя, рівнями освіти. Усіх нас об'єднує любов до тварин.


Ми не експлуатуємо та не знущаємося з наших та друзів. Навпаки: ми намагаємося покращити їхні життя, віддати їм найкраще та бережемо їхні почуття.


ОДНИХ ЛЮБИМО, ІНШИХ — ЇМО

Урятована від забою корова, яка зараз проживає у притулку «Ріфуджіо»
Урятована від забою корова, яка зараз проживає у притулку «Ріфуджіо»

Поряд із постулатами про добро, мир, любов до світу та усіх його жителів, нас привчили до поділу тварин: для нас є ті, кого ми любимо і можемо вважати друзями, та ті, кого використовуємо для задоволення своїх бажань і звичок. Представниці та представники другої групи тварин ніби не мають почуттів, властивих першій, а сенс та мета їхнього існування — виробляти для нас м'ясо, молоко та інші продукти тваринного походження.


Корови, кури, свині, вівці та інші тварини відчувають біль, страх, любов, тепло, голод тощо. Багато видів, які людина експлуатує задля власних потреб, володіють високими рівнями розумового та емоційного інтелектів. Єдина, найбільш важлива відмінність тварин, яких ми називаємо «цирковими» чи «сільськогосподарськими», від тварин-компаньйонів — наше до них ставлення.

Чорно-біле поділене зображення: зліва півень, справа — ссобака
Фото: @helen_prm / Instagram

ЧОМУ ВЕГАНИ ТА ВЕГАНКИ НЕ ВЖИВАЮТЬ МОЛОКО, ЯЙЦЯ ТА М'ЯСО?

Мертва курка під кліткою з курами-несучками
Фото: Jo-Anne McArthur / Unsplash

Тому часто люди з метою зменшення чи нівелювання підтримки страждань тварин відмовляються від споживання м'ясних продуктів та змінюють свій раціон на вегетаріанство. Ця зміна, втім, не стосується вживання молочних продуктів та яєць. Здається, виробництво цих продуктів природне для тварин, а тому не містить насилля:

  • Яйця — яйцеклітина курки, що, як і у жінки, формується незадовго до овуляції та запліднюється через статевий акт.

  • Молоко — це секрет молочних залоз, що виділяється у матері під час лактації та призначений для годування дітей.

Тварини, які утримуються на фермах з метою отримання продуктів, що майбутньому споживатимуться людьми, не віддають молоко, яйця та м'ясо за своїм бажанням.


Для отримання яєць та молока, підвищення «продуктивності» тварин фермери користуються традиційними практиками щодо тварин: утримання в тісних клітках та, як наслідок, антисанітарія, нашпиговування тварин гормонами для акселерації росту, селекція з метою збільшення обсягу кінцевого продукту тощо.


Наведемо нижче ще кілька фактів, які мають місце на фермах та підприємствах тваринництва:

  1. Корів та кур-несучок, яких використовують для вироблення зазначених продуктів, вбивають, так само як і тих, кого вирощують спеціально на забій. Але їхні страждання тривають довше: вони живуть, допоки є прибутковими для підприємства.

  2. Усі ссавці (у тому числі й корови) виробляють молоко лише з метою вигодовування своїх дітей. Тому для того, щоб корова почала давати молоко, її штучно запліднюють. Найчастіше це відбувається проти волі самої корови та повторюється раз на рік чи півтора року, щойно корова дає менше молока, ніж потрібно підприємству.

  3. Після народження теля, новонароджених відбирають у матері протягом перших 24 годин. Адже що більше теля вип'є молока матері, тим менше фермер продасть цього молока. Така дія людей заподіює емоційний стрес для корови. В інтернеті можна знайти відео, які відкривають нам правду про життя дійних корів та що вони, як люди, здатні плакати від горя та втрати.

  4. Не залежно від форми утримання птахів («традиційне», «free range/cage») курчат чоловічої статі перемелюють або отруюють газом після їхнього народження, адже вони не несуть яєць.

  5. Курам-несучкам без знеболення відрізають дзьоби, аби ті, через неприродність їхнього утримання та сильний емоційний стрес, не билися між собою.

  6. Протягом свого існування птахи не мають змоги вільно рухатися та часто помирають від інфекцій, спричинених умовами їхнього утримання.


Вегетаріанство не допомагає тваринам та не зменшує їхні страждання. Усміхнені тварини, які щасливо та безтурботно живуть на фермах — це ілюзія маркетологів, підтримувана тваринництвом для отримання прибутку.


Чи обрали б ми таке життя для тих, кого ми любимо? Чи задовольнялися б ми ілюзією нормальності такого життя, якби жили так самі? Ні.

Ми прагнемо бути вільними, жити щасливо та спокійно, мати можливість спостерігати життя навколо нас і бути його частиною. Ми хочемо такого життя для усіх наших рідних та близьких. Тож чому ми спонсоруємо життя у клітках, насилля та смерть тварин, які також хочуть жити?


ПЕРЕХОДЬТЕ НА ВЕГАНСТВО!

Нині щонайменше 10 світових організацій у галузі охорони здоров'я визначають збалансований рослинний раціон більш здоровим для людей на усіх етапах їхнього життя. Численні висновки наукових досліджень підтверджують відсутність потреби споживання продуктів жорстокості для підтримання здоров'я. Різні індустрії практикують альтернативні технології, які виключають експлуатацію тварин.


Наш світ уже досягнув стадії, коли для комфортного життя не потрібно вбивати та катувати невинних. Для того, щоб припинити спонсорувати жорстокість індустрії тваринництва та відмовитися від продуктів експлуатації тварин у комфортний для себе спосіб, реєструйтеся та проходьте наш безоплатний 7-денний курс «Веган-експрес».


Веганство — про визнання права на життя та мирне існування тварин, приречених людиною на смерть. Вегани та веганки — це голоси невинних, ті, хто намагається показати суспільству аморальність експлуатації та жорстокості до тварин і припинити це.

Ставайте веганами та веганками, змінюйте життя тварин на краще разом із нами. Щоб наша організація «Кожна Тварина» могла і надалі створювати контент про веганство, підтримайте нашу діяльність.125 переглядів

Comentarios


bottom of page