top of page

10 ПОПУЛЯРНИХ МІФІВ ПРО ВЕГАНСТВО, ЯКІ ПОТРІБНО РОЗБИТИ РАЗ І НАЗАВЖДИ


Багато людей відкидають ідею веганства, адже їм здається, що це не тільки не здорово, але й несмачно. Однак, більшість з їхніх заперечень ґрунтуються на міфах про веганство. Нас часто питають де взяти білок вегану та про «почуття рослин», заперечують, що «їсти м’ясо — це особистий вибір» та жаліються, що веганство дороге.


У цій статті ми розберемося з десятьма найпоширенішими міфами про веганство, та пояснимо, чому вони не мають жодного наукового обґрунтування.МІФ 1: ВЕГАН_КИ ЇДЯТЬ ОДНУ ТРАВУ

Один з найбільш поширених питань про веганство — це те, що їдять вегетаріанці та вегани? Буцімто ми їмо лише одну траву та нічого більше. Насправді ж, веганський раціон містить широке різноманіття продуктів, що можуть містити різні види овочів, фруктів, злаків, грибів та насіння.


На відміну від того, що може здатися, на перший погляд, раціон веган_ок може бути дуже багатим та смачним. Натуральні рослинні продукти мають широкий спектр властивостей та ароматів, що дає можливість готувати страви з різними текстурами та смаками. Найкращі рецепти ми зібрали в розділі нашого блогу «Веган-експрес».


Крім того, веган_ки можуть насолоджуватися великою кількістю різних веганських версій популярних страв, таких як піца, суші, тайські супи, бургери та багато іншого.


Тож веганське харчування може бути дуже різноманітним та насиченим, з великою кількістю здорових та смачних продуктів.МІФ 2: ВЕГАН_КИ НЕ ОТРИМУЮТЬ ДОСТАТНЬО БІЛКА

Білки є незамінними будівельними компонентами тіла людини, необхідними для росту, розвитку і правильного функціонування організму. І дійсно, багато хто вважає, що їжа тваринного походження — єдине джерело повноцінного білка. Однак це міф!


Багато продуктів рослинного походження є відмінним джерелом білків. Не треба довго розмірковувати над тим, звідки брати білок крім м’яса: бобові культури, насіння, горіхи, квасоля, соя, рис, овес, гречка і хліб — це тільки деякі з продуктів, які містять багато білка та інших корисних мікронутрієнтів.


Зокрема, боби овочеві (Vicia faba) — вважаються найкращою бобовою культурою за збалансованістю амінокислотного складу. Ці боби містять понад 112% рекомендованої денної норми білка згідно з Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ).


Вважливо зазначити, що білки рослинного походження зазвичай мають менше насичених жирів та холестерину, що допомагає підтримувати здоровий рівень останнього в крові та знижувати ризик серцево-судинних захворювань.


Детальніше про добову норму білка та «білкові» рослинні продукти читайте у нашій статті.МІФ 3: РОСЛИНИ ВІДЧУВАЮТЬ БІЛЬ

Рослини не можуть відчувати біль через відсутність центральної нервової системи й мозку. Хоча вони можуть реагувати на зовнішні подразники, вони не здатні відчувати та страждати. Навіть якщо припустити, що рослини відчувають біль, ми все одно повинні бути веганами та веганками, оскільки споживання тваринних продуктів призводить до більшої кількості загибелі рослин.


Тварини так само їдять рослини, і в десятки разів більше, ніж їли б ми напряму. Крім того, індустрія тваринництва вирубує ліси та знищує дику природу для вирощування кормів для тварин, що призводить до загибелі як рослин, так і тварин. Якби всі стали веганами, можна було б скоротити територію, що займає сільське господарство, як мінімум в 5 разів.


Розширений матеріал про дослідження, які проводили науковці, щоб підтвердити чутливість рослин — читайте за посиланням.МІФ 4: ТВАРИН СПЕЦІАЛЬНО ВИРОЩУЮТЬ ДЛЯ ЇЖІ

Основна проблема з вирощуванням тварин для їжі полягає не в тому, як вони потрапили на ферму, а в етичних питаннях, пов'язаних з їх експлуатацією. Тварини відчувають біль, страх і стрес, уникають небезпеки й не хочуть вмирати. Тому факт їх розведення не може служити моральним виправданням заподіяння болю і страждань.


Подібно до інших негуманних дій, таких як торгівля людьми або наркотиками, вирощування тварин для їжі є проблемою з етичного погляду. Наприклад, в деяких азійських країнах їдять собак, але це не може служити виправданням для того, щоб їх спеціально розводили для цього.


Оцінювати вчинки слід за їхнім змістом та наслідками. У разі вживання продуктів тваринного походження, у цієї дії є жертви, які страждають на фермах і в інших місцях експлуатації. Якщо ми маємо можливість відмовитися від жорстокості, то маємо використовувати цю можливість.МІФ 5: МИ — ХИЖАКИ, ТОЖ МАЄМО ЇСТИ ТВАРИН

Існує думка, що людина народжена хижаком і її природою є вживання м'яса. Однак цей міф не має наукового підґрунтя і є лише продуктом культурного впливу.


Наші «брати» за розумом серед тварин — горили, шимпанзе та багато інших — живуть на переважно рослинному харчуванні. Адже в природі більшість тварин харчується тим, що знайде у своєму середовищі.


Людство вже давно перейшло від полювання і збирання їстівних рослин до сільського господарства. Зараз є безліч альтернативних джерел білків, кальцію та інших поживних речовин, що не пов'язані з експлуатацією тварин.


Навіть якщо ми приймемо ідею, що людина — хижак, то це не означає, що ми маємо експлуатувати й спричиняти страждання іншим тваринам, щоб задовольнити наші потреби. Сучасні наукові дослідження показують, що рослинне харчування може бути повноцінним і навіть корисним для здоров'я людини.


Наша природа не зобов'язує нас їсти м'ясо, а з гуманітарних міркувань ми маємо звертати увагу на те, які наслідки має наше харчування на інших тварин і на навколишнє середовище.МІФ 6: ЇСТИ М’ЯСО — ОСОБИСТИЙ ВИБІР ЛЮДИНИ

Міф про те, що їсти м'ясо — це особистий вибір є перекрученням фактів. Вибір не може бути особистим, коли є жертва — у цьому випадку тварина, яка платить за нього власним життям. Промислове тваринництво тягне за собою глобальні наслідки, які впливають на всіх нас. Це зміна клімату, забруднення навколишнього середовища, резистентність бактерій до антибіотиків, які використовуються у тваринній промисловості. Навіть якщо ви їсте м'ясо з екологічно чистих джерел, це все одно має великий вплив на довкілля.


Для багатьох людей рішення про виключення м'яса з раціону не є простим. Але, роблячи цей крок, вони роблять важливий внесок у збереження навколишнього середовища та запобігають стражданню тварин. Безліч наукових досліджень доводять, що рослинна їжа може бути не менш поживною, ніж тваринна.


Існує багато альтернативних продуктів, які можуть замінити м'ясо у раціоні. Наприклад, соєві бургери, грибні стейки, рослинні молочні продукти тощо. Ці продукти зазвичай менш шкідливі для навколишнього середовища, але їхні смак та якість не гірші за м'ясо.


Необхідно зрозуміти, що вибір, який ми робимо, має наслідки для всіх навколишніх нас істот, тому варто зважити на кінцеві наслідки нашого рішення.МІФ 7: РИБИ НЕ ВІДЧУВАЮТЬ БОЛЮ

Довгі роки ми ставили собі питання чи є у тварин психіка та свідомість, вважаючи, що риби не можуть відчувати біль, тому не зважали на їхні страждання. Однак, за останні десятиліття, науковці довели, що риби відчувають страждання, так само як і ми.


Риби мають нервову систему, подібну до нашої, і в них є больові рецептори. Коли риба отримує травму або її тіло зазнає болю, вона страждає. Дослідження показують, що риби можуть реагувати на біль, змінюючи свою поведінку, якщо їх ранять або дратують.


Ще один фактор, який підтверджує те, що риби можуть відчувати біль, — це використання анестезії під час дослідів на рибах. Якщо риби не можуть відчувати біль, то немає потреби використовувати анестезію. Насправді ж використання анестезії є необхідним, оскільки риби можуть страждати та відчувати біль під час таких процедур.


Науковці та захисники тварин доводять, що риби можуть відчувати біль і мають бути захищені від надмірного страждання. На їхню думку, необхідно розуміти, що кожна тварина заслуговує нашої поваги та захисту. Особистий вибір кожного з нас може впливати на те, як поводяться і поводитимуться люди стосовно тварин, включаючи риб, у майбутньому.МІФ 8: У БАБУСІ В СЕЛІ ДО КОРІВ ДОБРЕ СТАВЛЯТЬСЯ

У селі у бабусі можуть бути корови, але це не означає, що до них там ставляться з повагою.


Щоб корова дала молоко, її потрібно запліднити, що зазвичай робить ветеринар вручну. Забираючи теля у корови, її розлучають з дитиною, що викликає великий стрес. Після розлучення корова може днями та тижнями плакати, і це не є нормою. Кожні 1-1,5 року корову потрібно запліднювати знову, а після народження теляти вона може давати молоко близько 10 місяців. Потім молока стає все менше і менше, і процедуру запліднення потрібно проводити знову. Цей процес триває до того часу, поки корова не стане «непридатною» і її не вб'ють на м'ясо.


Ставлення до тварин як до ресурсу є проблемою навіть на маленьких господарствах. Курей також вбивають, коли вони перестають нести достатню кількість яєць. Інкубатори, де вбивають півників, використовуються для вирощування птахів на промислових фермах. Важливо зрозуміти, що ставлення до тварин як до ресурсу є не етичним і може завдати їм болю та страждань. Тим паче зараз існують веганські яєчні альтернативи на будь-який смак.МІФ 9: ЯКЩО ВСІ СТАНУТЬ ВЕГАН_КАМИ, НАМ НЕ ВИСТАЧИТЬ ЇЖІ

Міф про те, що якщо всі стануть веганами, то нам не вистачить їжі, не має наукової підтримки. Навпаки, багато досліджень показують, що веганський раціон може бути навіть більш ефективним з точки зору використання ресурсів, ніж дієти, що включають м'ясо та інші продукти тваринного походження.


За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), понад 70% земельних ресурсів використовуються для потреб тваринництва, що призводить до значного забруднення навколишнього середовища, включаючи забруднення води та зниження рівня ґрунту.


За даними досліджень, на одну людину, яка харчується веганською їжею, потрібно менше землі та води, ніж на одну людину, яка харчується дієтою, що включає м'ясо та інші продукти тваринного походження.


Крім того, веганська дієта може бути більш доступною та ефективною з точки зору вирощування продуктів харчування. Багато рослин, що використовуються в веганському раціоні, можуть вирощуватися на невеликих ділянках землі, що робить їх більш доступними для вирощування.МІФ 10: БУТИ ВЕГАН_КОЮ ДОРОГО

Існує поширений міф, що веганський спосіб життя є дорогим та доступним тільки обмеженому колу людей. Проте насправді це не так. Існує безліч бюджетних веганських продуктів, таких як квасоля, горох, лисички, капуста, картопля та багато інших, які досить доступні в будь-якому магазині.


Багато людей на своєму досвіді впевнилися, що веганська дієта може бути більш економічно вигідною, оскільки вона заснована на продуктах рослинного походження, які зазвичай коштують дешевше, ніж м'ясо та інші продукти тваринного походження. Крім того, веган_ки частіше готують їжу вдома, що дозволяє їм контролювати витрати та заощаджувати гроші.


Одним з аргументів проти веганства є висока вартість замінників м'яса та молочних продуктів, але вони не є обов'язковими для веганського раціону. Хоча вони можуть бути корисними для тих, хто хоче наслідувати традиційні страви, є багато дешевих альтернатив, які можуть стати основою здорового веганського харчування. Наприклад, бобові, горох, картопля та інші овочі, фрукти та гриби є дешевими та доступними джерелами білка, вітамінів та мінералів, необхідних для здорового життя.


Веганський спосіб життя може бути доступним для будь-якої людини, незалежно від її фінансового стану. Крім того, він заснований на відповідальному споживанні та збереженні природних ресурсів планети.

 

Ця стаття демонструє, що багато міфів про веганство не мають наукового обґрунтування. І хоча ми розглянули лише декілька з них, насправді таких стереотипів багато. Але вивчення наукових фактів допомагає розвінчати ці міфи. Ще більше стереотипів про веганство ми спростували у нашому FAQ.


Реєструйтеся на наш безплатний 7-денний курс «Веган-експрес», щоб поглибити знання про веганський спосіб життя та добробут тварин на фермах.

546 переглядів

Comments


bottom of page