Сучасне виробництво одягу базується на стражданнях і смертях мільйонів тварин, і до того ж негативно впливає на довкілля, забруднюючи його токсичними викидами з ферм. Але чим замінити шкіру? Хоча синтетика менше шкодить природі, ніж шкіра тварин, вона все ж не є сталим матеріалом. Багато дослідників розробляють шкіру та текстиль, виготовлені з традиційних та інноваційних сталих та веганських матеріалів. Вони не шкодять тваринам, піклуються про планету, а деякі навіть корисні вашому тілу. Команда «Кожної Тварини» розповідає у цій статті що носять вегани та веганки, а також які переваги мають альтернативні шкіра та текстиль.
Тваринництво продукує багато викидів CO2, є головною причиною знеліснення та забруднення ґрунтів та водойм планети. Серед популярних матеріалів тваринного походження виділяють шкіру, замшу, хутро, вовну, пір'я, ангору, кашемір, шовк та інші. Раніше ми детально розповідали про те, що не носять веган_ки і чому.
Сьогодні ми зосередимося не просто на етичних, а й сталих альтернативах одягу, заради яких не тільки не вбивають і не калічать тварин, а й не знищують нашу планету.
Сталі матеріали для одягу — це високоякісні, міцні та довговічні тканини, що виробляються з різних рослинних волокон, не завдаючи шкоди природі. Ці матеріали є екологічно чистими, оскільки не містять шкідливих хімічних речовин та штучних добавок. Вони відмінно пропускають повітря та мають високу стійкість до зношування. Сталі матеріали можуть використовувати в різних типах одягу, зокрема футболках, сорочках, сукнях, спортивному одязі та інших.
До того ж сталий спосіб життя включає веганство, їх важко розділити. Так, веганські матеріали для одягу це ті, які виключають використання будь-яких продуктів, що походять від тварин. Вони створюються за допомогою альтернативних рослинних і синтетичних продуктів. Веганські матеріали стають все більш популярними серед тих, хто обирає стильні рішення, що відповідають їхнім етичним цінностям.
Оскільки не існує загальноприйнятої системи для класифікації стійкості у різних галузях, у цій статті ми будемо наводити оцінку сталості від асоціації сприяння етичній та сталій моді Vesti la natura, яка враховує широкий спектр факторів, наведений у їхніх описах матеріалів. Організація вказує сертифікати різних виробників, а також Sustainability class, де оцінка A присвоюється максимально сталому матеріалу.
ШКІРА
Коркова шкіра (Cork)
Коркову шкіру виготовляють із кори коркового дерева, яку періодично знімають, що робить її на 100% відновлюваною. Коркова шкіра в основному складається з суберину — гідрофобної речовини. Завдяки своїм водонепроникним, плавучим, еластичним і вогнестійким властивостям корок використовується у широкому спектрі продуктів і в різних комерційних секторах.
У текстильному секторі все більше модних брендів вирішують використовувати коркову шкіру для виробництва сумок, взуття та аксесуарів, таких як гаманці, а також сережки та намиста. Коркова шкіра є одним з найбільш сталих матеріалів — має Sustainability class А.
Ананасова шкіра (Pinatex)
Piñatex — це альтернатива шкіри, виготовлена з відходів ананасових ферм, переважно листя. Цей матеріал був розроблений докторкою Кармен Хійозою на Філіппінах у 1990-х роках. Вона помітила, що ананасова промисловість має багато відходів. Листя ананаса зазвичай спалюють або складають у купу для згнивання природним шляхом. Тому вона перетворила відходи від ананасів в екологічну заміну шкіри, створюючи додатковий дохід для фермерів.
Piñatex — це міцний, довговічний і водостійкий матеріал, що відповідає міжнародним стандартам ISO. Він використовується в гаманцях, сумках, одязі тощо. Piñatex частково біологічно розкладається, поновлюється, потребує мало води та має низькі відходи виробництва. Він не містить шкідливих хімічних речовин або продуктів тваринного походження. Виробництво Pinatex є замкнутим циклом, де ресурси використовуються повторно, а залишкова біомаса листя з пінатекса використовується як природне добриво/біопаливо. Серед веганських брендів, що використовують Piñatex — Camille, Herdentier, Kantala, Svala, Votch та Infantium Victoria. Матеріал має Sustainability class B.
Кактусова шкіра (Desserto)
Шкіра кактуса — рослинна альтернатива шкірі, створена з кактуса Nopal. Оскільки цей кактус природно росте по всій Мексиці, процес його вирощування не потребує додаткового зрошення, використання пестицидів чи добрив. Деякі бренди, наприклад DESSERTO, навіть мають сертифікацію USDA Organic для своєї шкіри з кактусів. Цей матеріал має виняткову повітропроникність та водостійкість. Однак він лише частково піддається біологічному розкладанню — воно може тривати до 10 років. Матеріал має Sustainability class B, а також сертифікацію Animal Free, PETA, VeganOk.
Мангова шкіра (Fruitleather)
Fruitleather — веганська альтернатива шкірі, створюється шляхом перероблення зіпсованих плодів манго, на які припадає понад 40% викинутих фруктів із сільськогосподарських полів, які не йдуть на продаж через нетоварний вигляд. Засновники ініціативи Fruitleather Rotterdam — молоді дизайнери Коен Меркерк (Koen Meerkerk) та Х'юго де Бун (Hugo de Boon), прагнуть побороти проблему харчових відходів та вплив текстильної промисловості на навколишнє середовище. Спочатку компанія використовувала різноманітні шкірки фруктів, але зрештою обрала шкіру манго як найкращий варіант.
Fruitleather виготовлена зі 100% органічного матеріалу, включаючи основу з органічної бавовни для покриття з манго, що робить матеріал повністю придатним для компостування або біологічного розкладання. Ця інновація робить Fruitleather однією з найбільш екологічних альтернатив шкіри на ринку. Мангова шкіра має клас стійкості A та веганські сертифікати.
Шкіра з кокоса (Malai)
Malai — це веганський матеріал рослинного походження, який видобувається з кокосової води та служить стійкою альтернативою шкірі в моді. Це біорозкладане волокно використовує відходи кокосових заводів у Кералі, що робить його екологічно чистим вибором. Малай гнучкий, водостійкий і схожий на шкіру, але на дотик — на папір. Здатність легко формувати 3D-форми знижує витрати на виробництво, роблячи його економічно доступним. Хоч пріоритет надається екологічно чистим практикам, якість кінцевого продукту не погіршується. Малай сертифікований PETA, VeganOK, Animal Free і має Sustainability class A.
Яблучна шкіра (Appleskin)
Appleskin — веганська шкіра, частково виготовлена з відходів обробки яблук. Її переважно використовують модні бренди без жорстокості. Італійська лабораторія хімічного аналізу започаткувала цю інновацію, використовуючи відходи яблуневих садів у Південному Тіролі. Вони знайшли застосування викинутим шкурам та серцевинам, щоб створити альтернативу шкірі тварин.
Цей целюлозний матеріал рослинного походження може мати різноманітні текстури, товщини та кольори, що робить його універсальним, високоефективним і 100% без жорстокості. Композиція Appleskin: 26% яблучних обрізків, а також перероблений пластик або органічна бавовна. Яблучна шкіра має сертифікати VeganOk, PETA та Animal Free, стійкість: Sustainability class C.
Шкіра з комбучі
Шкіра з комбучі — це гелеподібна плівка, що виробляється симбіотичною культурою бактерій та дріжджів під час ферментації чайного гриба (SCOBY). Цей біорозкладний матеріал, схожий на шкіру, може використовуватися для створення одягу, сумок та взуття. Проте, він стає менш стійким у вологому середовищі та може стати крихким при низьких температурах. Вирощується та обробляється повністю в лабораторії.
ТЕКСТИЛЬ
Коноплі (Hemp)
Конопляна тканина розкладається в природному середовищі всього за три місяці, що робить її абсолютно екодружньою. Довговічність конопель, захист від УФ-випромінювання та антибактеріальні властивості роблять тканину найкращим вибором для любител_ьок активного відпочинку.
Універсальність цієї тканини з рослин також дуже цінна — вона поєднується з іншими натуральними волокнами, розширюючи можливості її використання для різних речей, наприклад взуття. Бренд Rawganique став інноваційним у створенні красивого та етичного взуття на основі конопель. Завдяки своїй стійкості для природи, універсальності та етичному виробництву, коноплі стають дуже поширеними у виробництві одягу. Наступного разу, обираючи вбрання, зверніть увагу на коноплі — це веганська тканина, яка принесе користь і вам, і планеті.
Льон (Flax)
Традиційна лляна тканина перевершує синтетичні тканини за якістю, але для її виробництва можуть використовувати хімікати, що викликає певні побоювання стосовно сталості. Органічний льон стає оптимальним вибором, його виготовлення більш екологічне, але вартість вища. Льон чудово підходить для створення товарів для дому, таких як простирадла, штори та скатертини. Вироби з нього є довговічними.
Органічна бавовна (Organic cotton)
Органічна бавовна — поширена веганська тканина, яка зустрічається в різноманітному одязі та предметах для дому. ЇЇ сертифікація означає, що при виробництві не використовувались пестициди, добрива та понад 1000 шкідливих речовин, які застосовують у звичайному виробництві бавовни. Вирощування органічної бавовни потребує значно меншого споживання води, сприяючи екологічній стійкості.
Органічне вирощування бавовни є не тільки екологічно чистим, але й соціально відповідальним. Натомість звичайна бавовна, хоча й натуральна, є серйозним забрудником навколишнього середовища та створює значні соціальні проблеми.
Ліоселл (Lyocell)
Ліоселл — синтетичне текстильне волокно природного походження, яке видобувається з целюлози евкаліпта. Його процес виробництва схожий до бамбукової віскози, включає синтетичні хімікати, зокрема NMMO для розчинення деревної маси. Але хоча розчинники для ліоселлу синтетичні, відходи можна повторно використати, що робить процес виробництва ліоселлу більш циклічним, ніж у віскози та модалу. Одяг з ліоселлу також має ряд переваг: виробництво вимагає вдвічі менше води, ніж бавовна, і має гладку текстуру, ідеальну для чутливої шкіри. Однак ліоселл вважається екологічним волокном лише тоді, коли його виробляють сертифіковані компанії, такі як TENCEL™, що забезпечує стале виробництво. Ліоселл має непогану екологічну стійкість — Sustainability class B. Бренд, що використовує ліоселл — Yoro Naturals.
Текстиль з водоростей (Seacell)
Seacell — це біорозкладний текстильний матеріал, виготовлений з целюлози дерев та морських водоростей. Він м'який, еластичний, гіпоалергенний та інгібує ріст бактерій, тому часто використовується у виробництві спортивного одягу. Пряжа SeaCell містить антиоксиданти, вітаміни, амінокислоти та мінерали, й здатна передавати їх мокрій шкірі. Волокна SeaCell отримуються з висушених морських водоростей Laminaria digitata (їстівна бура морська водорість), подрібнених та вживлених у целюлозне волокно Lyocell. SeaCell використовується багатьма брендами, включаючи CALIDA, Palgero та Neu Nomads.
Цитрусовий текстиль (Orange Fiber)
Orange Fiber, інноваційне та екологічно чисте текстильне волокно, вперше у світі отримане із відходів цитрусових. Щороку на ринок надходить 2,5 мільйона тонн цитрусових, а лише в Італії щороку викидається 700 тисяч тонн цитрусових відходів. Адріана Сантаночіто, одна із засновниць, співпрацювала з лабораторією Міланського політехнічного університету для вилучення целюлози з цитрусових відходів. Їм вдалось створити схоже на шовк біорозкладне волокно — екологічну заміну віскози.
Представлений на премії Global Change Award 2015, матеріал Orange Fiber був визнаний серед п’яти найкращих проєктів із 2700 заявок зі 112 країн. Виготовлена зі 100% натуральної целюлози, ця біорозкладна тканина створена за допомогою екологічних хімікатів і природних барвників, що робить її однією з найкращих опцій серед екологічно чистих текстильних виробів.
Нуларбор (Nullarbor)
Nullarbor (null + arbor — без дерев) — стале волокно, яке розробила компанія Nanollose, виготовляється за допомогою мікробів, які перетворюють кокосові відходи на целюлозу менш ніж за місяць з мінімальним використанням землі, води та енергії. Технологія бактеріальної ферментації дозволяє створити цей біорозкладний матеріал без вирубки лісу, на відміну від віскози, модалу чи ліоселлу. Nullarbor є сталим, бо переробляє відходи, побічний продукт кокосової промисловості, і є веганським матеріалом, однак збір кокосів у деяких регіонах планети може відбуватись шляхом експлуатації мавп.
Банановий шовк
Банановий шовк — це веганський матеріал, виготовлений з волокон бананового стебла, відомий своєю міцністю, м'якістю та повітропроникністю. Він широко використовується для створення одягу, вишивки, меблів високої моди, штор, подушок та столових килимків. Екологічна стійкість бананового шовку не є абсолютною: він може шкодити морському середовищу, оскільки води від стоку бананових плантацій можуть забруднювати море, завдаючи шкоди лиманам та кораловим рифам. Тому вирощування сировини для бананового шовку потребує інновацій та захисту природи, як це часто буває з текстилем.
Банановий текстиль (Bananatex)
Bananatex® — це революційна тканина, повністю виготовлена з бананових рослин абака, вирощених на Філіппінах. Ця самодостатня рослина не потребує пестицидів, добрив або додаткової води, сприяючи лісовідновленню та біорізноманіттю, одночасно стимулюючи місцеву економіку. Bananatex є результатом трирічних досліджень і розробок, та являє собою екологічно та соціально стійку альтернативу синтетичним тканинам. З моменту запуску у 2018 році він отримав численні міжнародні нагороди за стійкість і дизайн.
Грибний текстиль (Mycotex)
MycoTEX — це тканина, виготовлена з міцелію, кореневої системи гриба, з використанням безшовної технології, що мінімізує текстильні відходи. Оскільки для її виробництва не потрібно кроїти та шити, вона забезпечує ідеальну посадку та усуває обрізки тканини. Матеріал MycoTEX не потребує хімікатів і пестицидів у своєму виробничому процесі. Ця тканина стала альтернативою пластику та шкірі, оскільки її можна компостувати в домашніх умовах. Коли одяг з MycoTEX вам більше не потрібен, ви можете просто закопати його в ґрунт, де він натурально розкладеться.
Шовк павука (Qmonos)
Qmonos (від японської фрази «kumo-no-su», що означає павутина) — це синтетичний шовк павука, розроблений шляхом злиття генів шовку павука та мікробів японською компанією Spiber після 11 років досліджень. Qmonos біологічно розкладається та є веганським, адже виготовляється ферментацією генномодифікованих бактерій, які виробляють білок шовку павука. Його виробництво безпечне для дикої природи.
Шовк павука надзвичайно міцний, у 340 разів міцніший за сталь, найміцніше волокно у природі. В порівнянні з синтетичними матеріалами на основі нафти, такими як поліестер або нейлон, павутинне волокно має вищу якість. Воно надзвичайно міцне і може витримувати сильне тертя. Qmonos дуже легкий та більш гнучкий, ніж нейлон, але його рідко можна знайти у продажу, а цінник такого матеріалу доволі високий. Одяг під назвою Moon Parka є «першим у світі предметом одягу, виготовленим зі штучного білкового матеріалу» на основі павучого шовку.
Тапа
Волокно тапа — це тканина, схожа на папір, виготовлена з подрібненого лубу (внутрішньої частини деревної кори) паперової шовковиці. Поширена у народів Індонезії, Океанії, Африки, Центральної та Південної Америки. Тапа — традиційна біорозкладна тканина, недоліком якої є те, що вона швидко зношується від вологості, а також потребує значних зусиль, щоб виготовити. Саме тому бавовна та інший текстиль з часом витіснили її з ринку.
Однак тканина все ще використовується як у функціональних, так і в церемоніальних цілях, для одягу, ковдр, танцювальних костюмів тощо. Останнім часом дизайнери сталої моди дають цій тканині втілення у нових образах. Так, самоанський дизайнер і стиліст Ерік Бланк, родом з Нової Зеландії, висвітлив свою роботу з традиційною тканиною тапа у Vogue Italia. Колекція, названа MASIOFO (самоанський переклад слова «королева»), створена у співпраці з кутюр дизайнеркою Софією Морено-Маркос.
ВОВНА
Вовна з калотропісу (Weganool)
WEGANOOL™ (vegan+wool) — чисто рослинне волокно, яке виготовляється без хімії, розроблене компанією FABORG в Індії, є веганською альтернативою вовні тварин. Виробник ставить за мету замінити 1% ринку вовни до 2026 року. Пряжа, отримана з рослинних волокон калотропісу схожа на вовну та кашемір, тому веганул отримав назву «веганський кашемір». Матеріал виділяється своєю легкістю, м’якістю, терморегуляційними властивостями та природними антимікробними властивостями. Як екологічно чиста альтернатива вовни та кашеміру, веганул зменшує вирубку лісів і кліматичний вплив, що пов’язані із традиційним виробництвом вовни.
Веганська вовна 100% біорозкладана, виробництво одного кг WEGANOOL економить 27 000 літрів води порівняно з виробництвом 1 кг бавовни та не потребує використання пестицидів або інших речовин, шкідливих для навколишнього середовища. Варта поваги також політика, що не підлягає обговоренню, компанії FABORG з модними брендами, які купують її тканину: зберігати її на 100% екологічно чистою до кінцевого споживача. Сподіваємось, що веганський та абсолютно екодружній веганул, дуже швидко займе гідне місце на ринку одягу. Веганський бренд, що використовує веганул: Infantium Victoria.
Вовна з кокоса (Woocoa)
Woocoa — це стале волокно, виготовлене з коноплі та кокоса. Це ще одна веганська альтернатива вовні, бо виготовляється без експлуатації тварин (однак є ризик, що у деяких регіонах для збору кокосів використовують мавп). Woocoa біологічно розкладається і не потребує використання будь-яких хімікатів чи пестицидів. Отримана в результаті веганська вовна також гіпоалергенна і стійка до цвілі.
Колумбійські студенти-дизайнери з Universidad de los Andes Bogotá розробили інновацію Woocoa з сільськогосподарських відходів — кокосового лушпиння та відходів промисловості медичного канабісу. Виготовлення вукоа — екологічно чистий замкнутий виробничий процес. Застосувавши грибні ферменти для пом’якшення та знебарвлення конопляних і кокосових волокон, розробники створили матеріал, який є м’яким, повітропроникним, гігроскопічним, теплоізоляційним і природно антимікробним. Визнані за цю екологічну інновацію, вони отримали нагороду PETA 2018 за вовну не тваринного походження на Biodesign Challenge. Виробник ставить за мету розробити прототип альтернативного хутра у майбутньому.
ІНШІ МАТЕРІАЛИ
Пух з диких квітів (Flwrdwn)
FLWRDWN ™ (flower down — пух з квітів) — це штучна текстильна підкладка на біологічній основі, розроблена компанією Imbotex. Його створено комбінуванням польових квітів і ліоселлу Тенсел. FLWRDWN був створений головним чином для заміни пуху тваринного походження та синтетичної підкладки, тому застосовується у моді без жорстокості.
Польові квіти для пуху вирощують без пестицидів або штучного зрошення, що запобігає забрудненню та зменшує споживання води. Насіння висівають заново, що допомагає відновити середовище проживання основних запилювачів і зберегти місцеве біорізноманіття. Сировину з квітів поєднують з біополімером, який повністю компостується, і запатентованим целюлозним аерогелем, які покращують його термонагрівальні властивості. Бренди, які використовують пух з диких квітів: Pangaia.
Каучук
Природна гума, відома як каучук, виготовляється з латексу каучукового дерева. Визнаний найстарішою гумою у світі, каучук протягом століть традиційно оброблявся за допомогою екологічно чистої вулканізації. Проте, попри його переваги, використання каучуку з роками скоротилося. Його замінили дешевші та швидші у виробництві синтетичні гуми на основі нафти. Сьогодні лише кілька компаній використовують каучук, здебільшого для виготовлення підошов для взуття та інших виробів.
Хоч каучук часто помилково вважають синтетичним матеріалом, він на 100% складається з натуральної біорозкладної речовини й належить до Sustainability class A та є схваленим як веганський матеріал. Однак його використання викликає занепокоєння щодо вирубки лісів — екологічна проблема, знайома з виробництва пальмової олії та вилучення текстильних волокон з евкаліпта та бука для ліоселлу та модалу відповідно. Тому, хоча матеріал є сталим, та його виготовлення потребує регулювань що захищатимуть природу.
Джут (Jute)
Джут — натуральне текстильне волокно рослинного походження, з якого прядуть товсті міцні нитки. Це одне з найдоступніших натуральних матеріалів, яке поступається бавовні за кількістю та різноманітністю використання в промислових секторах. Рослини джуту, що складаються з целюлози та лігніну, належать до родини «Мальвових» і щорічно вирощуються в умовах мусонного клімату, де потрібна велика кількість дощу. Вони ростуть без хімічної допомоги, залишаючи ґрунт і водні ресурси непорушеними. Гектар джуту може поглинати до 15 тонн вуглекислого газу та виділяти 11 тонн кисню за вегетаційний період, що робить його корисним для очищення повітря. Вирощування джуту недороге, швидке та покращує якість ґрунту. Джутове волокно біологічно розкладається, на 100% переробляється, має веганську сертифікацію та Sustainability class A.
ЧАСТКОВО СТАЛІ МАТЕРІАЛИ
Віскоза з бамбука
Бамбук — вічнозелена рослина, волокна якої можна перетворити на целюлозу, а потім перетворити на бамбукову віскозу — популярну штучну пряжу для виготовлення одягу з бамбука.
Бамбукова віскоза цінується завдяки її чудовій повітропроникності та вологовідвідності, що робить її популярним вибором для спортивного одягу. Однак тканина не є ідеально сталою. Її виробництво передбачає обробку бамбукової целюлози з використанням таких хімічних речовин, як сірковуглець, гідроксид натрію та сірчаної кислоти, які становлять значний ризик для здоров’я. Проблемно те, що близько половини небезпечних відходів у цьому процесі неможливо повторно уловити та повторно використати. Хоча бамбукова віскоза має значні переваги, є велика потреба в покращених, стійких методах обробки.
Зважаючи на процес виготовлення, не вся віскоза з бамбука є сталою, і переважно має Sustainability class С. Важливо перевіряти виробника чи є в нього відповідна сертифікація.
Модал (Modal)
Модал, напівсинтетичний матеріал, є різновидом району (rayon) або штучного шовку, що складається з органічних і синтетичних компонентів, схожих на віскозу. Rayon вперше розроблений в Японії у 1951 році, де продавався як «штучний шовк» або «рослинний шовк». Ключова відмінність між Rayon і Modal полягає в їх вихідному матеріалі: Rayon отримують з деревної маси різних дерев, тоді як Modal отримують виключно з букової деревини.
Модал, відомий своїми гігроскопічними властивостями, має високу зносостійкість і стійкість до ультрафіолетового випромінювання, не вицвітає та біологічно розкладається. Із сумішшю таких волокон, як спандекс і бавовна, модал стає м’якою, довговічною та легкою тканиною. Завдяки цим унікальним характеристикам модал став найкращим веганським матеріалом для екологічно чистих купальників і зручних спортивних штанів. Модал має Sustainability class В.
Це далеко не всі еко-матеріали, які існують сьогодні у світі, з кожним роком їх стає все більше. Виробники намагаються зайняти перспективну нішу етичної та сталої моди. Дізнатися більше про такі матеріали можна на сторінках Vegan (or Vegetable) Skin - Vesti La Natura та Plant Based, Vegan, Sustainable Materials | HEALabel.
Щороку понад мільярд корів, свиней, кіз, овець, алігаторів, страусів, кенгуру і навіть собак і котів жорстоко вбивають заради їх шкіри. А процес обробки шкіри та хутра потребує величезної кількості хімікатів і створює тонни викидів вуглецю та забруднює природу. За останні два десятиліття вплив нашого одягу на навколишнє середовище зріс приблизно вдвічі.
Не проблема знайти веганське взуття, сумочки, гаманці та будь-які предмети одягу. Вони можуть чудово імітувати шкіру, і бути такими ж практичними та надійними. Те, що ми носимо, має безпосередній вплив як на тварин, так і на планету. Тому обирайте веганські матеріали та еко френдлі одяг, та підтримуйте рух за права тварин і сталий розвиток людства водночас.
Якщо вам подобається діяльність нашої організації, ви можете підтримати нас донатом.