top of page

ЩО ТРЕБА ЗНАТИ, ПЕРШ НІЖ ПРИХИСТИТИ СОБАКУ?


людина і собака

Є небагато досвіду настільки радісного, як відносини із собакою. Привезти додому пухнастого звіра з притулку означає не просто знайти вірного друга, а передусім прийняти його у свою сім’ю. Собака буде безмежно вдячний вам за любов та піклування. А вас тішитиме усвідомлення того, що ви дали другий шанс істоті, яка могла і не вижити без вас.

У статті ми розкажемо про те, що необхідно знати перед тим, як взяти собаку з притулку, де знайти такі притулки, та як підготуватись до побудови відносин з новим пухнастим другом.


БЕЗЗАХИСНІ ЖЕРТВИ ВІЙНИ

дівчина з собаками
Фото: Christopher Occhicone

Від наслідків війни страждають як люди, так і тварини. Багато тварин-компаньйонів постраждало від бомбардування, дехто був покинутий людьми, які виїхали, а когось врятували волонтери під час Каховської катастрофи, чи з лінії зіткнення, коли тварин рятували навіть військові. Притулків завжди було мало, їм не вистачало фінансування і простору, щоб забезпечити гідні умови життя тваринам, а в умовах війни справи стали в рази гірші. Колишні улюбленці або від народження бездомні просто переповнюють притулки.


Врятовані тварини — дуже різні особистості. Хтось дуже лагідний та вдячний за порятунок, хтось травмований психічно чи фізично і має важку життєву історію. Собаки з притулку, які не є породистими, переважно менш симпатичні людям і тому їх забирають у родини рідше. Однак, незалежно від зовнішності, ці істоти, кожна зі своєю історією, заслуговують на люблячий дім та піклування.


НАЙКРАЩА ДОПОМОГА ПРИТУЛКУ

людина і собака

Перевантажені підопічними, які продовжують надходити, благодійники часто відчувають відчай та тривогу, що не можуть впоратись з таким напливом покинутих тварин.

У херсонському притулку «4 лапи» з початком війни стало проживати понад 600 тварин. За словами Яни Лущик, засновниці притулку, одна з найбільших проблем у тому, що тварин майже не забирають у родини.

«До війни в нас було 350-400 тварин, і це був максимум, який ми могли утримувати, і думали, що більше вже не потягнемо. Але почалася війна, окупація, і сьогодні в притулку понад 600 тварин — котів і собак. Ми доглядаємо за ними, проте допомагати новим чотирилапим уже не можемо. Для цього потрібно прилаштовувати в сім’ї щотижня хоча б по 10-15 тваринок. Та попит дуже маленький, і здебільшого на породистих тварин», — розповіла Яна в коментарі «Гривні».

Безпритульних собак та котів, яких важко відловити та нема де тримати, дуже багато по всіх містах та селах, які зазнали наслідків війни. Вони виживають лише завдяки співчутливим людям, які залишаються в небезпечних зонах лише для того, щоб мати змогу годувати цих тварин.

Але насправді кожен і кожна з нас може допомогти рятувати тварин від війни, зменшивши навантаження на притулки. Тому, забравши когось з будь-якого притулку до свого дому, ви допоможете врятувати більше життів від голоду, хвороб та поранень.

Важливо пам’ятати, що собака, який має історію виживання на вулиці, може бути погано соціалізованим, та мати різні поведінкові проблеми. Потрібно буде працювати над вихованням та навчанням, і, можливо, доведеться звернутись до зоопсихолога чи тренера з поведінки, якщо самостійно впоратись не вдасться.


ЧОМУ ПРИХИСТИТИ, А НЕ КУПУВАТИ?

щенята на вулиці, бездомні, притулок

Ключова причина, чому важливо прихистити тварину, а не купувати — так ми не підтримуємо жорстокий бізнес з розведення породистих тварин.

Що з ним не так? Перш за все, цілеспрямоване розведення тварин-компаньйонів означає, що інші тварини — бездомні чи у притулках — приречені загинути, так і не знайшовши дім. Зараз у світі занадто малий попит на тварин-компаньйонів, щоб всі вони знайшли дім. Тому всі заводчики, збільшуючи їхню популяцію, спричиняють більшу кількість страждань та смертей котів та собак, яких не прихистять.


Дуже часто заводчики породистих собак, поводяться з ними як з машинами для вирощування цуценят, не приділяючи жодної любові та достатньої уваги, чи навіть можливості розім’яти ноги. Такі тварини проводять все своє життя у клітках або на прив’язі, і добре, якщо вони хоча б отримують при цьому хорошу їжу та прибирання своєї в’язниці. Багато з них не одержують належного догляду, а щенята не стерилізуються, що потенційно може збільшити кількість бездомних тварин.


БУТИ ПОРОДИСТИМ — БУТИ ХВОРИМ?

собака у ветеринарній клініці

Великою проблемою є те, що багато порід мають вроджені схильності до певних захворювань. Щоб отримати певний екстер’єр (зовнішність породистого собаки), схрещували між собою тварин, пов’язаних родинними зв’язками — брати й сестри, батьки й діти тощо. Це так званий інбридинг — схрещування тварин з одного генофонду. Тим самим селектори збільшили частоту генетичних дефектів та схильностей до хвороб.

Інша причина хвороб породистих тварин, полягає у тому, що «естетичний» для людей вигляд, може означати каліцтво для собаки. Наприклад: бостон тер’єр і мопс схильні до проблем із органами зору — великі очі цих порід схильні до різних захворювань, а при бійці з іншими тваринами можуть випасти з орбіти й потребувати хірургічного лікування частіше, ніж в інших порід. Бульдог схильний до проблем з диханням. Отримання такої приплесканої мордочки створило неприємну респіраторну проблему для цієї породи. При сильних навантаженнях та за гарячої погоди, собака може задихатись аж до загроз життю.


Чихуахуа, такса, вівчарка, спанієль та практично всі чисті породи — мають свої вразливі місця внаслідок селекції.


Отже, чистокровні породи мають більше проблем зі здоров’ям, ніж собаки зі змішаним походженням. Тож, беручи тварину, яка не має чистої породи, ви обираєте здоров’я домашніх улюбленців, та не підтримаєте експлуатацію тварин заради статусу власника певної модної породи. Коли стільки тварин потребують домівки, безвідповідально та не етично розводити їх хворобливі породи лише для отримання прибутку та естетичного задоволення людини за рахунок привабливої зовнішності собаки.


Безпритульні тварини здебільшого мають краще генетичне здоров’я за своїх породистих братів та сестер. Але це не завжди означає, що їхнє здоров’я ідеальне. Внаслідок життя на вулиці та у притулку вони також можуть хворіти на інфекційні та інші захворювання і потребувати належного догляду після прихистку. Але всі ці проблеми вирішувані.


ПРИТУЛКИ, ДЕ МОЖНА ВЗЯТИ СОБАКУ

собака у клітці

В Україні існує велика кількість притулків, де тисячі бездомних собак шукають свою родину. Ці притулки працюють у різних містах країни і надають можливість прихистити та забезпечити домівку бездомній тварині. Якщо ви розглядаєте можливість прихистити собаку, притулки можуть стати саме тим місцем, де ви знайдете свого нового найкращого друга. Окремо ми зібрали притулки, в яких наразі перебувають тварини, врятовані внаслідок підриву Каховської ГЕС.


Київ:Ірпінь:


Харків:


Глухів, Сумська область:


Дніпро:


Кривий Ріг:


Черкаси:


Кам’янець-Подільський:


Івано-Франківськ:


Львів:


Благодійні організації та фонди:


Організації, які допомагають взяти тварину з притулку:

Хочу собаку — Волонтерська організація з пошуку власників тваринам з притулків; PetHelp — Всеукраїнська база притулків домашніх тварин.КОРИСНІ КНИЖКИ ТА ПОРАДИ З ВИХОВАННЯ СОБАКИ

книги Оксани Галан

Виховання собаки — це важливий процес, який вимагає від людини уваги, терпіння і знань. Якщо ви новачок у цій справі або шукаєте додаткових порад, книги можуть стати надійним джерелом інформації та корисними помічниками. У цьому блоці ми розглянемо три цікаві книги, які допоможуть вам зрозуміти поведінку своєї собаки і навчити її основам дисципліни та слухняності.


  • Дон Сільвія-Стасійович «Дресування без покарання»

Авторка працювала з собаками представників Білого дому та розробила 5-тижневий курс дресування з заняттями, іграми та порадами на кожен день. Книга охоплює не лише елементарні команди «до мене», «сидіти», «лежати» тощо, а навіть й різноманітні трюки (якщо ви і ваша собака не проти цього).

Ця книга пропонує альтернативний підхід до дресування собаки, заснований на позитивних методах та збудженні мотивації. Вона надає розуміння процесу навчання і пропонує ефективні техніки, які допоможуть вам побудувати гармонійний взаємозв'язок зі своїм собакою.


Поради від авторки:

1. Використовуйте позитивне підкріплення, такі як похвала і винагорода, для стимулювання бажаної поведінки.

2. Будьте терплячими і поступово підвищуйте рівень складності тренувань.

3. Не використовуйте фізичне покарання або страхові впливи, які можуть зашкодити взаємодії з собакою.


  • Патриція Б. Макконнелл «З того боку повідця. Як зрозуміти собаку і стати зрозумілим йому»

Авторка наголошує на важливості взаєморозуміння між собакою та його опікун_кою. У цій книзі вона розкриває та пояснює мову собаки, що допомагає розвинути емпатію та уникнути непотрібних конфліктів у комунікації зі своїми чотирилапими друзями.


Патриція Б. Макконнелл також розглядає роль наших рухів у спілкуванні із собакою та пропонує методи «зрозуміти» собаку без слів. У книзі подаються численні приклади соціалізації агресивних собак з реального життя та порівняння з іншими тваринами зі схожою поведінкою.


Кілька порад від авторки:

1. Вивчайте мову тіла свого собаки, спостерігаючи його вирази обличчя, положення вух, хвоста та інші сигнали.

2. Будьте чіткими та послідовними у своїх командах та очікуваннях.

3. Навчайте свого собаку за допомогою позитивних методів, поєднуючи тренування з грою та похвалою.


  • Оксана Галан «Із ким я живу»

У цій книзі авторка Оксана Галан ділиться своїм власним досвідом та історіями з життя з собаками. Вона підкреслює, що кожен собака є унікальним і має свої особливості. Книга спрямована на розуміння потреб собаки та навчає пристосовуватися до них.


Якщо ви розглядаєте можливість прихистити собаку, ця книга стане вам у пригоді. Вона допоможе вам розглянути всі «за» і «проти», розібратися у міжвидових відмінностях між собаками, підготувати себе та ваше житло до приходу нового улюбленця, а також дізнатися, як діяти у випадку екстремальних подій, наприклад, обстрілів.


Книга також включає аналіз харчування собаки (навіть приклади веганського харчування), вподобань, поведінки, необхідного медичного догляду, іграшок для тварини та рекомендацій спеціаліст_ок, до яких можна звернутися у випадку певних проблем. Крім того, авторка обговорює вартість утримання собаки з перших днів, наголошуючи на відповідальності.


Поради від Оксани Галан:

1. Розберіться в особливостях породи вашого собаки, щоб зрозуміти її потреби та характеристики.

2. Забезпечте вашого собаку достатньою фізичною активністю та інтелектуальним стимулюванням.

3. Створіть для собаки комфортне середовище, забезпечте йому власне місце та необхідні аксесуари.


Книги, які ми розглянули, пропонують різноманітні підходи до навчання собаки, проте всі вони наголошують на важливості позитивних методів, розумінні потреб собаки та побудові гармонійного взаємозв'язку з ним. Здатність спостерігати, слухати та розуміти свого собаку є ключем до успішного виховання та насолоди взаємодії з ним.


Додатково, вам можуть бути цікаві такі книги про виховання собаки:

  • Тюрід Ругос «Діалог із собаками. Сигнали примирення»

  • Юлія Подкосова «Позитивне виховання цуценя»

  • Леслі Макдевіт «Контроль без повідця. Програма для цуценят»


Забрати собаку з притулку — це рішення, яке не слід приймати легковажно. Це велика відповідальність, яка триватиме все життя вашого вихованця. Обравши прихистити собаку, ви берете на себе постійне зобов’язання піклуватися про свого нового компаньйона. Вам потрібно буде опікуватись харчуванням, вигулюванням, медичним обслуговуванням, вихованням та знаходити час на ігри разом. І хоча тиск цієї відповідальності може лякати, винагорода від такого товариства є незрівнянно більшою.


Тож якщо у вас є можливість та бажання, забирайте з притулку чотирилапого друга, і ви зменшите кількість страждань у цьому світі. Якщо вам подобається наша діяльність, підтримайте нашу організацію «Кожна Тварина» донатом. Разом ми створюємо світ справедливіший до всіх тварин, незалежно від їхнього виду.

205 переглядів

Comentários


bottom of page