top of page

НА ГАЧКУ: ПРАВДА ПРО РИБОЛОВЛЮ


Риболовля завжди вважалася однією з найпопулярніших видів відпочинку, особливо серед чоловіків. Але мало хто знає, які страждання вона завдає рибам. Вчені довели, що риби мають складну нервову систему та відчувають біль через органи дотику на голові та тілі. Попри це, ми продовжуємо винищувати від 1 до 2,7 трильйона водних тварин щороку заради їжі. А використання неконтрольованої кількості приманок та заборонених способів лову призводить до втрати видового різноманіття та забруднення водойм.


У цій статті ми наведемо наукові факти про відчуття болю рибами, розповімо про їх страждання під час риболовлі та вплив цієї діяльності на довкілля, а також запропонуємо смачні та поживні альтернативи рибним стравам.ЖОРСТОКЕ ХОБІ: НАСЛІДКИ РИБОЛОВЛІ ДЛЯ ТВАРИН І ДОВКІЛЛЯ

Риболовля — це одна з найстаріших промислових галузей людства, яка існує з часів давнини. Історія рибальства охоплює багато різних методів, від традиційного лову на гачок до більш сучасних технік, таких як сітки та підводні пристрої. Проте, за останні кілька десятиліть рибальство стало не лише розвагою, а й глобальною проблемою, яка вимагає вирішення.


Попри те, що риболовля є однією з основних сфер господарської діяльності людей, її вплив на морських і річкових мешканців може бути надзвичайно шкідливим й руйнівним. Сучасні методи риболовлі можуть завдавати значних страждань рибам та іншим водним тваринам.


Один з найбільш жорстоких методів — це тралінг, коли рибалки використовують великі сітки, що перетинають водні шляхи та захоплюють усіх живих істот, що опиняються на шляху.


Багато людей переконані, що якщо вони відпустять рибу після вилову, то та все одно зможе вижити. Але насправді навіть якщо її відпустити, риба продовжуватиме страждати та помре внаслідок отриманих травм. Згідно зі статистикою, понад 50% риб, яких відпускають після вилову, помирають у перші два дні після звільнення.


Багато експертів та зоозахисників переконані, що ловля на гачок є жорстокою та болісною для риб. Під час цієї форми риболовлі, риби, заманюючись на приманку, кусають гачок, який проникає в їхню пащу. Це часто призводить до серйозних травм та болісних поранень. Риби, намагаючись звільнитись від гачка, можуть виділяти слину, що забруднює їхні рани та збільшує ризик інфекції. Інші риби, що не вдалися до використання цього механізму захисту, можуть боротись з гачком у роті, намагаючись знайти спосіб вижити. Часто після звільнення риби помирають від голоду та виснаження, відчуваючи біль протягом усього цього часу.


Використання вибухівок та інших засобів для оглушення риби є досить поширеною практикою серед деяких рибалок. Проте, такий метод спричиняє серйозні наслідки не тільки для риб, а й для всіх мешканців водного середовища. Вибух створює хвилі, які руйнують дно річки або озера, а також шкодить живим організмам, які живуть у воді. У разі неправильного використання вибухівки може загинути не тільки риба, а й самі рибалки або інші люди, які перебувають неподалік.


Річна риболовля завдає шкоди не тільки популяції риб, але й іншим видам водних тварин, таким як раки та водні комахи. Крім того, використання пасток та сіток може призвести до улову птахів, які потрапляють до них у пошуках їжі.

Ці факти викликають обурення та змушують замислитись над тим, чи потрібно нам сьогодні розважатись шляхом страждань тварин.БІЛЬ РИБ: НАУКА ПРО СТРАЖДАННЯ ВОДНИХ ТВАРИН

У світі все більше людей стають вегетаріанцями та веганами, щоб запобігти стражданням тварин і позитивно вплинути на навколишнє середовище. Хоча здається, що люди, які не їдять м’ясо, але їдять рибу, наносять менше шкоди тваринам, з наукової точки зору це не так. Риби можуть відчувати біль, страждати та навіть розуміти своє середовище, що відображається на їхній поведінці та фізіології.


Наукові дослідження доводять, що риби мають дуже складну нервову систему та реагують на біль, подібно до інших тварин.


Наявність ноцицепторів — нейронів, які реагують на шкідливі або потенційно шкідливі подразники, вперше була зафіксована у риб науковицею Лінн Снеддон (Sneddon, 2002). Це дослідження продемонструвало, що риби мають властивості, подібні до властивостей ссавців.


Дослідження Лінн Снеддон 2003-го року «Докази про біль у риб: використання морфіну як анальгетика» також стало важливим кроком у вивченні відчуття болю у риб. Експеримент перевіряв гіпотезу про те, що риби можуть відчувати біль, застосувавши морфін як анальгетик. Дослідження показало, що риби, які отримували морфін, проявляли менше болючих реакцій на подразники, що свідчило про те, що вони дійсно відчувають біль.


Це підтверджує й дослідження, проведене у 2017 році вченими з Ліверпуля. Його проводили на личинках риб і з’ясували, що анальгетики можуть зменшувати біль та стрес, що впливає на їх поведінку й доводить, що риби здатні відчувати біль і реагувати на нього за допомогою певних поведінкових реакцій.


Результати наукових досліджень демонструють, що риби відчувають біль. Страждання тварин є неетичними та несправедливими, тому найкращим рішенням не приносити їм біль, буде відмовитися від споживання риби та риболовлі. До того ж такий крок сприятиме збереженню екосистем водних ресурсів. Дізнатися більше про те, чому вегани не їдять рибу та морепродукти, можна у нашій статті.ШКОДА РИБИ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я

Страви з риби можуть бути небезпечними для здоров'я людини. Якщо ви шукаєте відповідь на питання «які речовини містяться в рибі», то наступна інформація може вас трохи шокувати. Деякі види риб, особливо ті, що живуть у забруднених водоймах, можуть накопичувати в собі токсини та інші шкідливі речовини, які можуть бути небезпечними для людей.


Згідно з науковими дослідженнями, багато видів риб, таких як окунь, сом та щука, можуть містити в собі високі рівні ртуті. Вона може накопичуватися у рибі протягом багатьох років, а великі риби можуть містити небезпечні рівні цього токсичного металу. Тому навіть якщо не їсти м'ясо, а тільки рибу, можна підвищити ризик отруєння ртуттю, що може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям, таких як проблеми з нервовою системою та навіть до смерті.


Крім того, деякі риби можуть містити в собі інші шкідливі речовини, такі як діоксини та поліхлоровані біфеніли (ПХБ). Ці речовини можуть мати негативний вплив на здоров'я людини, зокрема на імунну, нервову та репродуктивну системи.


Деякі експерти рекомендують обмежувати споживання риби, або навіть повністю виключити її з дієти, щоб уникнути можливих ризиків для здоров'я.

Варто наголосити на тому, що здорове харчування без м'яса та риби можливе за умови збалансованого харчування. Варто включити до раціону рослинні білки та інші джерела поживних елементів, такі як бобові, горіхи та насіння. У деяких країнах розвиваються альтернативні технології вирощування морських водоростей та інших рослинних продуктів, які можуть замінити рибу у стравах повністю.


Далі ми запропонуємо декілька рецептів смачних аналогів риби у вашому раціоні.ЧИМ ЗАМІНИТИ РИБУ?

Все більше людей сьогодні шукають альтернативні джерела тваринного білка. Відмова від риби передбачає заміну її на білок із рослинних продуктів, таких як соя, горох, бобові, квіткова капуста та інші.


Є багато смачних і здорових аналогів до страв із рибою. Вони мають чудовий смак, а також збагачують організм необхідними поживними речовинами. І найголовніше, вони не містять риби, тож можна насолоджуватися ними з чистою совістю.


Якщо ви не знаєте, чим вегани замінюють рибу, пропонуємо вам декілька ідей для страв, які задовольнять бажання її з’їсти, але без шкоди для тварин:СМАЖЕНИЙ ТОФУ З НОРІ

Ця «смажена веган-риба» стане справжнім відкриттям для тих, хто любить смак риби, але перейшов на веганську чи вегетаріанську дієту. Норі — це морські водорості, які додають страві рибний смак і запах. Смажений тофу з норі — простий і швидкий рецепт, який можна легко приготувати вдома.

Інгредієнти:

 • Тофу — 200 г (~ 0,5 пачки)

 • Соєвий соус — 2 ст. л.

 • Яблучний оцет — 1 ст. л.

 • Кунжутна олія — 1 ст. л.

 • Кунжут — 1 ст. л.

 • Лист норі — 1 шт.

Приготування:

 1. Обсушити тофу рушником та нарізати кубами.

 2. Суміш соєвого соусу, яблучного оцту та кунжутної олії перемішати у мисці.

 3. Залити тофу цією сумішшю та залишити на 15-20 хвилин.

 4. Розігріти пательню на середньому вогні, додати кубики тофу та смажити до легкої скоринки.

 5. Додати на пательню кунжут та рваний лист норі, помішати та смажити ще 2 хвилини.

 6. Подавати можна як гарячу або холодну страву.

Більше меню без м'яса та риби шукайте у нашому блозі.САЛАТ З МОРСЬКИХ ВОДОРОСТЕЙ

Ця страва не тільки смачна, але і дуже корисна. Морські водорості — відмінне джерело вітамінів та мінералів, в тому числі йоду. Цей салат можна приготувати за декілька хвилин, але він додасть вашому раціону багато корисного рослинного білка та мікроелементів.

Інгредієнти:

 • Сухі морські водорості (наприклад, норі чи вакаме) — 50 г

 • Огірки — 2 шт.

 • Червона цибуля — 1 шт.

 • Яблучний оцет — 1/4 чашки

 • Оливкова олія — 1 ст. л.

 • Соєвий соус — 1 ст. л.

 • Сироп агави чи кленовий — 1 ст. л.

 • Кунжут — 2 ч. л.

 • Свіжа кінза — опціонально

Приготування:

 1. Замочити морські водорості у воді на 10-15 хвилин, поки вони не стануть м'якими.

 2. Почистити огірки, нарізати тонкими соломками.

 3. Різати цибулю тонкими колечками.

 4. У великій мисці змішати яблучний оцет, оливкову олію, соєвий соус та сироп.

 5. Додати до суміші морські водорості, огірки, цибулю та кунжут, перемішати.

 6. Страву подавати охолодженою з невеликою кількістю насіння кунжуту. Також можна додати кілька крапель соєвого соусу або лимонного соку для насиченого смаку. Салат можна приготувати як окрему страву або використовувати як гарнір до інших.МОРКВЯНИЙ «ЛОСОСЬ»

Рецепт веганської риби з моркви є відмінним варіантом для веганів та людей, які відмовляються від вживання риби. Ця страва містить моркву, яка додає необхідний колір, а також морські водорості, які надають їй характерний смак морепродуктів.

Інгредієнти:

 • Морква — 2 шт.

 • Оливкова олія — 2 ст. л.

 • Лимонний сік — 2 ст. л.

 • Каперси — 1 ст. л.

 • Рідина від каперсів — 1 ст. л.

 • Норі — половина листка

 • Кріп — одна гілочка

 • Сіль і копчена паприка до смаку

Приготування:

 1. Почистити моркву та нарізати її тонкими смужками за допомогою овочерізки або ножа.

 2. Прокип’ятити її у воді протягом 5 хвилин.

 3. Змішати: оливкову олію, лимонний сік, каперси та рідину від них, порвані на шматочки норі, нарізаний кріп, сіль і паприку.

 4. Перемішати моркву з маринадом і залишити мінімум на годину.

 5. Готовий «морквяний лосось» можна подавати як окрему страву або як гарнір до головної.

Смачного!

Якщо ви не любите готувати й хочете отримати максимально схожий рибний смак — пропонуємо скуштувати рослинний сашимі від Wanted Vegan, веганські кальмари та креветки від Green Go, а також веганські шпроти від Plantnation.

Ми маємо відповідати за наші дії та їх вплив на навколишнє середовище. Зупинивши риболовлю та відмовившись від риби та морепродуктів, ми можемо зробити світ кращим місцем для риб та людей. Якщо ви обрали дієту без м'яса та риби, але будете продовжувати вживати молоко та яйця, вам слід знати, що вони також є продуктами жорстокості щодо тварин.


Тож, чи можна прожити без риби? Звичайно! Якщо ви не знаєте з чого почати — пропонуємо пройти наш безплатний 7-денний курс «Веган-експрес», де ми зібрали багато корисних порад та інших цікавих фактів про добробут тварин на планеті.
292 перегляди

Comments


bottom of page